Zapnite si prosím JavaScript pre zobrazenie tejto stránky.

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

AndroidNEWS.sk | Najnovšie info zo sveta OS Android

Rolovať hore

Hore

 
Žiadne komentáre

Recenzia| LG Optimus L5 II

Do redakcie sa nám dostal aj model L5 II. generácie od Spoločnosti LG. Tento model bol predstavený počas veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2013. Ponúka pekný dizajn v spojení s výkonom pre menej náročných užívateľov.  Kompaktné rozmery zaručujú pohodlné držanie a ovládanie jednou rukou. Dosť bolo konštatovania, poďme si to overiť.

CAM00135

Balenie

Balenie, tak ako aj pri menšom „súrodencovi“ predstavuje papierová krabička. Jej obsahom je samotný telefón, 1700 mAh batéria, slúchadlá s mikrofónom na telefonovanie, adaptér na nabíjanie a mini USB kábel. Chýbať nemôžu ani rôzne brožúrky, či manuály.

CAM00149

Konštrukcia

Veľkosť smartfónu je 117,5 x 62,2 x 9,2 a váha je 103 gramov. Zatiaľ čo model predchádzajúcej série sa vyznačoval ostrými hranami a šedým rámčekom po obvode, nová L5 dostala hrany oblé a čisté línie. Zadný kryt je taký, ako na L3 II, čiže imitujúci hliník, vyrobený je však rovnako z plastu. Na zadnej strane sa zároveň nachádza 5 Mpx fotoaparát spolu s LED bleskom, v pravom dolnom rohu nájdeme reproduktor. Kryt ani pri silnejšom zovretí neškrípe, plastové spracovanie je v tomto prípade naozaj kvalitné.

CAM00141CAM00138CAM00137CAM00136CAM00146

Na prednej strane sa nachádza 4″ displej, nad ktorým sa nachádza logo LG a už tradične reproduktor. „Home“ tlačidlo je podsvietené, nachádza sa tu notifikačná dióda, ktorá nás upozorní na zmeškaný hovor, správu, budík, udalosť v kalendári a množstvo ďalších možností. Naľavo od neho nájdeme šípku späť, napravo zasa tlačidlo menu.

CAM00132

Na hornej hrane zariadenia môžeme nájsť 3,5 mm audio jack a mikrofón.  Na ľavej strane sa nachádza tlačidlo Quick pre rýchly prístup k obľúbenej funkcii, či aplikácii. Micro USB vstup je na dolnej strane, spolu s ním ďalší mikrofón. Na pravej strane je už len jedno tlačidlo, na vypnutie/zablokovanie telefónu.

CAM00138CAM00140 CAM00131

Displej

Ako som už vyššie spomínal, smartfón je vybavený 4″ displejom TFT s rozlíšením 800 x 480 pixelov (WVGA). Podobne, ako L3 II nemá žiadne ochranné sklo, čo by mohlo byť drobnou nevýhodou. In-Plane Switching (IPS) sa postará u dobrú čitateľnosť zo všetkých uhlov, vzhľadom k tejto cenovej kategórii nemáme čo vytknúť. Menšie rozlíšenie nám po dlhšom používaní neprekážalo. Dovolím si teda povedať, že LG trafilo pri tomto displeji do čierneho.

CAM00144

Výkon

Smartfón je poháňaný chipsetom MediaTek MT6575 určeným pre smartfóny tejto cenovej kategórie. Zahŕňa jedno procesorové jadro ARM Cortex-A9, taktované na frekvenciu 1 GHz. O grafiku sa postará grafický procesor PowerVR SGX 531. Pamäť RAM je na dnešnú dobu dosť malá, činí presne 512 MB.  Svižnosť systému za bežných podmienok musím vyzdvihnúť, RAM však nie je taká presvedčivá aj pri viacerých spustených aplikáciách naraz. Viditeľné je mierné spomalenie.

Pamäť

Vnútorná pamäť je uvádzaná 4 GB, po odrátaní miesta pre samotný systém nám ostane 1,9 GB a možnosť rozšírenia SD kartou až do veľkosti 32 GB.

2013-07-22-13-56-48

Operačný systém

Telefón beží na Androide 4.1.2 Jelly Bean a namiesto natívneho Androidu využíva nadstavbu LG UI. Na uzamknutej obrazovke si môžete zvoliť aplikácie pre rýchly prístup, potiahnutím po danej ikone sa displej odblokuje a zvolená aplikácia sa spustí. Na výber máte viacero možností uzamykania obrazovky.

2013-07-22-13-57-17 2013-07-22-13-58-052013-07-22-13-57-29

V domove máme na aplikácie a widgety k dispozícii 5 plôch, ktoré môžeme podľa potreby odoberať, resp. pridávať.

2013-07-22-13-57-53

Zaujímavosťou je funkcia QuickMemo, vďaka ktorej môžete urobiť screen obrazovky a dôležité informácie si “zakrúžkovať”, alebo poznačiť si niečo farbičkami, ktoré máte k dispozícii v hornej lište tejto funkcie.

2013-07-22-14-03-37

LG zároveň do zariadenia predinšalovala niektoré aplikácie, ktoré sa začiatočníkom môžu hodiť:

Aktualizácia softvéru – aplikácia, v ktorej môžete aktualizovať najnovšie verzie vášho softvéru

Hlasový záznamník – jednoduchý diktafón

Kalendár – natívne predinštalovaný kalendár so základnými funkciami

Poznámka – aplikácia slúžiaca na zaznamenávanie poznámok, myšlienok či postrehov

Remote Call Service – služba spoločnosti LG, ktorá umožňuje operátorovi na diaľku diagnostikovať softvérovú chybu vo vašom zariadení

Smart World – vlastný obchod s aplikáciami a hrami

Správca aplikácií – miesto, kde môžete odinštalovať alebo inak pracovať s vašimi aplikáciami,

Správca súborov – jednoduchý správca súborov

Úlohy – Jednoduchá aplikácia pre vytváranie zoznamu úloh

Videá –  prehrávač videa

Safety Care – Služba, ktorá umožňuje zvoleným osobám dozvedieť sa o vašej núdzovej situácií. Zaujímavá funkcia napr. pre rodičov, aby mali informáciu o nebezpečenstve dieťaťa

Polaris Office 4 – správca dokumentov, ktorý prichádza predinštalovaný a umožňuje nielen prezeranie, ale aj úpravu takmer každého typu používaného dokumentu

Multimédia

Zariadenie nie je vhodné na prehrávanie filmov v HD, či Full HD kvalite. Takéto vysoké rozlíšenie nestíha spracovať, dôsledkom čoho je následne spomalený zvuk a obraz. V klasických formátoch ale film prehráte bez najmenších problémov.

Reproduktor pri vyššej hlasitosti rezonuje, basy nie sú veľmi výrazné. Po zapojení priložených slúchadiel do 3,5 mm jacku sme počuli predovšetkým hudbu, bez výrazného rušenia vonkajšími vplyvmi. Slúchadlá sú dostatočne hlasné, málokto ich využije naplno.

Fotoaparát

Pri fotoaparáte nás potešil AutoFocus a s ním LED dióda. Samotný fotoaparát má 5 Mpx. S kvalitou fotiek sme boli relatívne spokojní, jediné čo môžeme vytknúť je niekedy nepresné zaostrenie, dôsledkom čoho môže byť rozmazaná fotografia.

Video natočíte v kvalite 640×480 pixelov, teda VGA, čo nie je našťastnejšie riešenie, postačuje však na občasné natáčanie.

Konektivita

V L5 II nájdete všetky potrebné prostriedky na konekrtivitu. Či už je to Wi-Fi v štandardoch 802.11b/g/n, Bluetooth vo verzii 3.0, EDGE a GPRS (Class 12), GPS čip, Micro USB konektor, alebo  technológia NFC, ktorú v zariadeniach tejto cenovej kategórie bežne nenájdete.

Komunikácia

S telefonovaním sme nazaznamenali najmenší problém, hovor nesekal, reproduktor pracoval výborne, problémy neboli ani u druhej strany.

2013-07-22-14-05-19 2013-07-22-14-04-45 2013-07-22-14-04-53

SMS správy nebudete mať problém písať na klasickej LG klávesnici, samozrejmosťou sú funkcie automatického pridávania diakritiky, či dokončovania slov. Zvuk, prípadne vibráciu pri dotyku si môžete v nastaveniach zrušiť.

Batéria

Optimus L5 II je vybavený lítium-iontovou batériou s kapacitou 1700 mAh, čo je na dnešnú dobu vcelku málo. Po používaní sme ale ostali príjemne prekvapení, pri bežnom telefonovaní a zapnutom WiFi vydržala 80 hodín (100-0 %).

2013-07-22-14-06-05

Hodnotenie

Telefón poteší predovšetkým menej náročných používateľov, ktorí od low-endového smartfónu neočakávajú žiadne zázraky. Poteší novší Android Jelly Bean, relatívne dobrý 5 Mpx fotoaparát s AutoFocusom a LED diódou, či cenová dostupnosť. Zamrzí najmä menšia pamäť RAM, ktorá činí 512 MB. S niektorými aplikáciami tak budete mať problémy. Každopádne, za cenu od 130 € je to správna voľba pre menej náročných užívateľov. Tento model bude obľúbený pravdepodobne u mobilných operátoroch pri výbere na paušál.

+ prítomnosť NFC

+ výdrž batérie

+ nadstavba LG UI

- malá kapacita RAM

- iba jednojadrový procesor

Za zapožičanie ďakujeme spoločnosti LG Electronics Slovakia!